District Governor - History

List of Past DGs

Each Year, Rotary changes many of its officers, including the District Governor. Below is a list of past District Governors of this District and former Districts

Old 107 District

1924-26 SIDNEY F JAMES (Ilkeston)
1926-27 HENRY HYDE
1927-29 H SCHOFIELD
1929-30 FRED W. GRAY (Nottingham)
1931-33 H S MANNING
1933-35 DAVID BENTLEY
1935-37 REV. A. FORBES FLETCHER (Belper)
1937-38 C EMERSON HUSTON
1938-44 HENRY MORLEY (Hucknall)
1944-47 FRED W. GREY (Nottingham)
1947-49 CYRIL WESTON (Derby)
1949-51 O PERCY DREVER
1951-52 THOMAS A. RICHARDSON (Grimsby and Cleethorpes)
1952-54 JOE S. SELBY (Derby)
1956-58 L. NOEL DARBYSHIRE (Ripley/Alfreton)
1958-59 CLIFFORD S. OWST (Leicester/Louth/Skegness)
1959-60 HAROLD THORPE (Derby)
1960-61 ALAN R. BALDWIN (Beeston)
1961-62 BILL JONES (Sutton-in-Ashfield)
1962-63 ROLAND E. RICHARDSON (Grimsby and Cleethorpes)
1963-64 GORDON W. TAYLOR (Ilkeston)
1964-65 ALAN G. WOOD (Louth)
1966-67 NORMAN GREY (Mansfield)
1967-68 WALLACE C. EDMONDS (Burton-on-Trent)
1969-70 REV. ROBERT T. WARBURTON (Mansfield)
1970-71 A H KIRKBY
1971-72 H G B MARTIN

122 District

1972-73 BERNARD SIMCOX (Worksop)
1973-74 BERNARD MALKINSON (Long Eaton/Castle Donington)
1974-75 D. KENNETH SMITH (Nottingham)
1975-76 JOHN BROOME (Matlock)
1976-77 JAMES M. RANDALL (Newark)
1977-78 BILL HUNTLEY (Stapleford and Sandiacre)
1978-79 F. LESLIE OVERTON (Derby)
1979-80 RICHARD M. SCUPHOLM (Skegness)
1980-81 STAN E. EDMUNDS (Nottm North)
1981-82 BILL BOYDEN (Melbourne)
1982-83 PAUL M. GAUNT (Heanor)
1983-84 RAMI N. SETH (Sherwood Forest)
1984-85 ARNOLD S. CROSBY (Wirksworth)
1985-86 IAN R. TAYLOR (Mansfield)
1986-87 MARTIN C. TUBBS (Nottingham)
1987-88 ROY E. RICHARDSON (Nottingham North)
1988-89 BILL NELSON (Alfreton)
1989-90 RAY B. GILL (Melbourne)
1990-91 ERNEST F. PAPPIN (Castle Donington)

1220 District

1991-92 LEONARD COATES (Bakewell)
1992-93 PETER J. SWINSCOE (Worksop)
1993-94 GEORGE CURLEY (Alfreton)
1994-95 ROY J. PARSONS (Keyworth & Ruddington)
1995-96 NORMAN TURNER (Retford)
1996-97 DAVID H. REES (Newark Castle)
1997-98 BARRY HARDING (Worksop)
1998-99 KEITH HAMMOND (Derby)
1999-00 DAVID POWER (Nottingham)
2000-01 PETER SWIFT (Eckington)
2001-02 BRIAN DARLISON (Hucknall)
2002-03 JOHN BENDALL (Nottingham)
2003-04 NEIL J. F. SHARMAN (Hucknall)
2004-05 JOHN P. KIRKLAND (Sutton-in-Ashfield)
2005-06 REX H. BARNETT (Bingham & District)
2006-07 DAVID D. CURTIS (Mapperley)
2007-08 ROGER PURSEY (Kirkby in Ashfield)
2008-09 LIONEL HOWARD (Wollaton Park)
2009-10 TONY STIMPSON (Keyworth and Ruddington)
2010-11 VAL LEIVERS (Sherwood Sunrisers)
2011-12 GORDON MCGLONE (Wirksworth)
2012-13 DAVID ASHLEY (Belper & Duffield)
2013-14 PETER MORALEE (Bretby)
2014-15 STEVE LAWES (Vale of Belvoir)
2015-16 DR ROGER SUMMERS (Amber Valley)